Secure Your 2026 Grass-Fed Beef Supply  |  Pasture-Raised in Amelia, Virginia

Amelia County, Virginia · 100% Grass-Fed & Finished

Raised Right.
Dunn Right.

Akaushi Wagyu, Black Angus, and South Poll, raised on open Virginia pastures without hormones, without feedlots, and without compromise. This is beef the way it should be.

Akaushi Wagyu
Black Angus
South Poll
No Hormones
Rotational Grazing
100% Grass-Fed & Finished
Pasture-raised, no grain ever
No Growth Hormones
No antibiotics as standard practice
Rotational Grazing
Land-first regenerative farming
Amelia County, Virginia
Farm-direct, know your farmer
Aerial view of Dunn Right Ranch LLC — red barn, fall foliage, herd grazing in Amelia County, Virginia Dunn Right Ranch LLC herd being moved to fresh pasture along the fence line — rotational grazing in Amelia County, Virginia
100%
Grass
Fed &
Finished
Our Story

Better Farming.
Better Beef.

At Dunn Right Ranch LLC, we believe the best beef comes from healthy cattle who graze freely on nutrient-rich Virginia pasture. That belief is the foundation of everything we do.

We use rotational grazing to keep our pastures thriving and our cattle at their best. No growth hormones, no feedlots, no shortcuts. Just honest farming in Amelia County, the way it should be.

— Dunn Right Ranch LLC
Farm-Direct Ordering

Our Products

Whole cow share — fully stocked upright freezer
Best Value
Whole Cow Share
Full animal · 480–520 lbs · Custom cut

Every cut from your animal: steaks, roasts, ground beef, brisket, short ribs, and more. Custom-cut to your exact specs. The most cost-effective way to stock a year's supply of premium grass-fed beef.

RibeyeT-BoneFilet MignonBrisketShort RibsGround Beef
Half cow share — chest freezer with vacuum-sealed beef
Perfect for Smaller Families
Half Cow Share
Half animal · 240–260 lbs · Custom cut

The same full range of cuts at half the quantity. Ideal for first-time buyers, smaller households, or those with limited freezer space. Same customization options, same quality.

All SteaksAll RoastsGround BeefCustom Cut
Customer Stories

What Our Neighbors Say

★★★★★

"The Akaushi beef is unlike anything I've purchased at a grocery store. The marbling, the flavor, the tenderness — it's extraordinary. We ordered a half cow and don't regret a pound of it."

— Margaret T. · Amelia County, VA
★★★★★

"We've been getting our beef from Dunn Right Ranch LLC for two years now. Knowing exactly where it comes from and how those animals are raised makes every meal better. Truly local, truly honest."

— The Henderson Family · Richmond, VA
★★★★★

"As someone who cooks professionally, sourcing matters more than anything. The South Poll ground beef has a clean, deep flavor I can't replicate with anything from a distributor. My customers notice."

— Chef Daniel K. · Chesterfield, VA
Buyer's Guide

Common Questions

The quick answers most customers want before reserving. Full buyer's guide on our FAQ page.

How does the final billing work?

Your total cost comes from two separate payments to two separate parties. The ranch charges $4.00 per pound based on live weight, minus your deposit. The butcher, K&S Meats in Victoria, Virginia, charges separately at $0.85 per pound of dressed weight plus a $100 flat fee, paid directly at pickup. A typical whole cow all-in cost is around $5,538, and a typical half cow is around $2,819.

When will I receive my beef after reserving?

Preparation takes approximately 4 weeks from the time your animal is processed. This allows for our signature 14 to 21 day dry-aging process, plus custom butchering and vacuum-sealing to your cut sheet specifications at K&S Meats. We provide an estimated pickup window when you reserve and keep you updated as your order progresses.

Do you ship, or can I get delivery?

Currently, we are pick-up only. You can collect your order at our farm in Amelia Court House, Virginia, or at K&S Meats in Victoria, Virginia. Because our beef is VDACS-inspected for Virginia sale only, we cannot ship or sell across state lines into Washington D.C., Maryland, or other states.

What is the difference between "grass-fed" and "grass-fed and grass-finished"?

Most beef labeled "grass-fed" is actually grain-finished in a feedlot for the last 90 to 150 days of its life, which changes the fat composition and flavor significantly. At Dunn Right Ranch, our cattle are 100% grass-fed AND grass-finished, eating only pasture grass throughout their entire lives. This results in higher concentrations of Omega-3 fatty acids, Vitamin E, and CLA (conjugated linoleic acid), and produces a richer, more complex flavor than commercial beef.

How much freezer space do I need?

A half cow share requires 8 to 10 cubic feet of freezer space, which a standard standalone chest or upright freezer handles comfortably. A whole cow share requires 16 to 20 cubic feet, so a dedicated chest freezer is strongly recommended. A 20 cu ft chest freezer costs $300 to $500 at most hardware stores, and pays for itself given the price per pound of Akaushi Wagyu, Angus, and South Poll beef.

Our Animals & Land

Our Herd & Our Land

Three exceptional breeds. Open Virginia pastures.
A commitment to the land that feeds them.

Our Herd

Three Premium Bloodlines

Each breed is hand-selected for a specific quality: extraordinary marbling, proven grass performance, or superior nutritional profile. Together they define the Dunn Right Ranch LLC difference.

Japanese Wagyu · "The Emperor's Breed"
Akaushi

Akaushi originates from Japan and is a type of Wagyu, though not all Wagyu are Akaushi. This breed didn't exist outside Japan until the 1990s. Known for its distinctive red coat and extraordinary intramuscular fat distribution, Akaushi delivers marbling, tenderness, and a buttery richness unlike any other beef.

Scottish Origin · American Gold Standard
Black Angus

Originating from Scotland and brought to America where it became the most respected beef breed in the country. Black Angus cattle are known for their black coat and consistently high-quality meat — tender, juicy, and flavorful across every cut from ribeye to ground beef.

Developed by Teddy Gentry · Alabama
South Poll

Developed by Teddy Gentry of the legendary band Alabama. South Polls are small-framed, slick-haired, and bred specifically to excel on grass-based grazing systems. They are calm, fertile, long-lived animals producing lean and tender meat that is higher in Omega-3s and lower in cholesterol.

Find Your Breed

How Do I Know Which One Is Right for Me?

3 questions. 90 seconds. We'll match you to the breed that fits your table and explain exactly why.

Question 1 of 3
What's your ideal dinner experience?
A
Decadent & Steakhouse-Grade Melt-in-your-mouth texture, buttery richness, restaurant-level marbling on the plate.
B
Classic American & Hearty A juicy Sunday roast, a bold backyard grilled steak, bold beef flavor the whole family loves.
C
Clean, Lean & Intensely Beefy A light, nutrient-dense meal. Real beef flavor without the heaviness. Feels like a conscious choice.
How do you typically cook?
A
High-Heat & Cast Iron Hard sears, butter basting, crisping up that beautiful marbling in a screaming-hot pan.
B
I Cook Everything Slow-cooker stews on Sunday, charcoal grilling on Saturday. I cook all the cuts, all the methods.
C
Careful & Conscious Lower temps to preserve healthy fats. I read the labels. I know why grass-finished matters.
What's your primary value when buying ranch-direct?
A
Luxury & Rarity I want the rarest, highest-quality genetics available in Virginia. Price reflects value.
B
Tradition & Reliability I want the gold standard of American beef: proven, dependable, universally loved.
C
Wellness & Efficiency I want the highest Omega-3s and the most efficient grass-to-plate genetics. Health is the priority.
Your Match
You are an
Akaushi Connoisseur
"The Emperor's Breed" · Japanese Wagyu

You value the pinnacle of beef genetics. Akaushi Wagyu delivers extraordinary intramuscular fat distribution. The kind of buttery richness and melt-in-your-mouth tenderness that only comes from a breed that didn't exist outside Japan until the 1990s. You're not just buying beef. You're buying the rarest bloodline in Virginia.

🥩 Extreme Marbling 🧈 Buttery Texture Rarest Genetics in VA
Your Match
You are a
Black Angus Traditionalist
The American Gold Standard · Scottish Origin

You want the beef that built the American West. Black Angus is the most trusted and beloved beef breed in the country for good reason: consistently tender, bold, juicy, and extraordinary across every single cut from ribeye to ground beef. Reliable. Classic. The perfect all-arounder for a busy family that demands quality.

🔥 Juicy & Bold 🏆 America's Gold Standard 👨‍👩‍👧 Perfect for Families
Your Match
You are a
South Poll Purist
Bred for Grass · Developed by Teddy Gentry

You value health and heritage above all else. South Poll cattle were bred specifically to thrive on 100% grass, making them the most nutritionally efficient breed we raise. Lean, tender, and intensely beefy with the highest Omega-3 content and lowest cholesterol of our three breeds. This is conscious eating at its finest.

💚 Highest Omega-3s 🌿 Pure Grass Genetics 🏅 Lower Cholesterol

Keep in mind your share will include all three breeds. This quiz helps you understand which flavor profile to expect most of.

Regenerative Practices

How We Farm

Grass-fed cattle raised on a diet of fresh pasture grass. No grain, no feed supplements, no shortcuts. We use rotational grazing techniques, moving cattle to a new paddock every few days to let the grass recover and the soil replenish.

Rotational Grazing

Moving the herd regularly prevents overgrazing and soil erosion, keeps the grass healthy, and improves the land season after season.

Cover Cropping

We plant cover crops to protect and enrich the soil between grazing cycles, building organic matter and reducing runoff.

Animal Welfare

Our cattle are never confined to feedlots. They graze freely on open Virginia pastures with space to move naturally throughout their lives.

Environmental Care

Grass-fed production doesn't require human-produced grain. Our land that isn't suitable for crops sustains our herd, reducing our overall footprint.

Our Antibiotics Policy

We do not use antibiotics unless absolutely necessary and recommended by a practicing veterinarian as a lifesaving intervention. If an animal is treated, it is fully documented and tracked for the remainder of its life on the farm. Transparency is non-negotiable.

Farm-Direct · Amelia County, Virginia

Our Products

Reserve your share of Akaushi, Black Angus, and South Poll beef, raised on open pasture and custom-cut to your specifications.

Complete Pricing Transparency

Your Three-Part Total

No hidden fees. Your total investment comes from three separate, clearly defined costs, paid to two different parties at two different times.

1
Ranch Deposit
$2,000–$4,000

Paid online today to Dunn Right Ranch LLC. Secures your specific living animal on our pastures and reserves your processing slot at K&S Meats.

Paid now · Online
→
2
Hanging Weight Balance
$4.00 / lb

Paid to Dunn Right Ranch LLC after your animal is processed and weighed. Your deposit applies directly to this total, typically leaving a balance of ~$400 (half) or ~$800 (whole) due at processing.

Paid to ranch · At processing
→
3
Butcher Fee
$0.85/lb + $100

Paid directly to K&S Meats in Victoria, VA at pickup. Covers expert cutting, 14–21 day dry-aging, vacuum-sealing, and labeling to your exact cut specifications.

Paid to K&S Meats · At pickup
Value Breakdown

Half Beef vs. Grocery Store

Based on a half beef share (~375 lb hanging weight, ~250 lbs take-home meat). Retail prices from Virginia grocers, 2026.

Cut Category Est. Weight Grocery Price Retail Value
Premium Steaks Ribeye, Strip, Filet 35 lbs $24.00/lb $840
Value Steaks Sirloin, Flank, Skirt 25 lbs $16.00/lb $400
Roasts Chuck, Rump, Brisket 70 lbs $9.50/lb $665
Ground Beef 85/15 Lean 100 lbs $8.00/lb $800
Stew Meat / Short Ribs 20 lbs $10.00/lb $200
Total (~250 lbs) Retail Total $2,905
Your Ranch Direct Cost
375 lbs × $4.00/lb $1,500
Butcher (375 × $0.85 + $100) $419
Total All-In $1,919
VS
Grocery Store Value
Same cuts, same weight $2,905
Your Savings $986
You Save 34%
Expanding the Farm

More from Dunn Right Ranch LLC

We're growing. Beyond beef, we're bringing new pasture-raised and farm-grown products to our community. Sign up to be notified when each becomes available.

Grass-fed sheep grazing on open Virginia pasture at golden hour — Dunn Right Ranch LLC
🐑 Coming Soon
Grass-Fed Lamb

Raised on the same open Amelia pastures as our cattle. No hormones, ethical care, free-range. The same Dunn Right standard, now in lamb. Whole and half shares planned.

Honeycomb frame from Amelia Apiary — raw Virginia honey from Dunn Right Ranch LLC
🍯 Coming Soon
Raw Virginia Honey

Our on-farm hives forage on wildflowers and chemical-free crops. Pure, unfiltered Virginia honey. No pesticides, no additives. Local flavor in every jar.

Dunn Right Ranch LLC greenhouse — tomatoes, lettuce, herbs and flowers grown without synthetic chemicals
🌿 In Development
Greenhouse Produce

A new on-farm greenhouse will extend our growing season year-round: fruits, vegetables, fresh herbs, flowers, and houseplants. Grown without synthetic chemicals.

2026 Buyer's Guide · Dunn Right Ranch LLC

The 2026 Bulk Beef
Buyer's Guide:
Understanding Your Investment.

Everything you need to know before reserving your whole or half cow share: weights, yields, billing, and what to expect from our butcher.

14–21
Days Dry-Aged
~43%
Take-Home Yield
Understanding the Numbers

Whole Cow vs. Half Cow: At a Glance

Before you reserve, understand exactly how much beef you're getting and how much space you'll need. These are typical figures and exact weights vary by animal.

Whole Cow Share
Full animal · All cuts · Best value per lb
$4,000
Down Payment
Live Weight
~1,200 lbs at purchase
⚖️Hanging / Billing Weight
~750 lbs what you're billed on
🥩Take-Home Meat
480–520 lbs vacuum-sealed cuts
🧊Freezer Space Needed
16–20 cu. ft.
Half Cow Share
Half animal · Full variety · Great starter share
$2,000
Down Payment
Live Weight
~600 lbs at purchase
⚖️Hanging / Billing Weight
~375 lbs what you're billed on
🥩Take-Home Meat
240–260 lbs vacuum-sealed cuts
🧊Freezer Space Needed
8–10 cu. ft.
How Long Will It Last?

Beef by Family Size

How long your share lasts depends on how often your family eats beef. Use this as a guide.

Family Size Meals / Week Lbs / Month Half Beef (250 lbs) Whole Beef (500 lbs)
Couple 2 people 2×/week ~8 lbs 31 months 62 months
Small Family 4 people 3×/week ~20 lbs 12.5 months 25 months
Large Family 6 people 4×/week ~45 lbs 5.5 months 11 months

Estimates based on ~1 lb beef per meal. Vacuum-sealed beef stores at peak quality for 12–18 months at 0°F.

Transparent Pricing

How the Final Billing Works

No surprises. Here's exactly how your total cost is calculated: two separate payments to two separate parties.

Payment to Dunn Right Ranch LLC
For the animal · Based on live weight
Price per pound (live weight) $4.00 / lb
Whole cow example (~1,200 lbs live) ~$4,800 total
Minus your deposit − $4,000
Balance due at pickup ~$800
Final cost depends on actual live weight at time of processing. Your deposit secures the animal; the balance reflects the true weight.
Separate Payment to K&S Meats
Processing fee · Paid directly at pickup in Victoria, VA
Processing rate (dressed weight) $0.85 / lb
Flat processing fee + $100
Whole cow example (~750 lbs dressed) ~$638
Est. total butcher cost (whole) ~$738
Paid separately to K&S Meats in Victoria, VA at pickup. Includes custom cutting, vacuum sealing, labeling, and freezer paper wrapping per your cut sheet.
Your Questions, Answered

Frequently Asked Questions

Because reserving an animal means we dedicate that specific animal to your family, turning away other customers and covering the final months of care and feed, deposits are non-refundable.

However, we are your neighbors. If a genuine emergency arises, please call us at 804-586-9321 and we'll do our best to work with you. We are also happy to transfer your reservation to a friend or family member if your circumstances change.

Your total cost comes from two separate payments to two separate parties. The ranch charges $4.00 per pound based on live weight (minus your deposit). The butcher charges separately, $0.85 per pound of dressed weight + $100 flat fee, paid directly at pickup in Victoria, VA.

Whole cow example: ~1,200 lbs live = ~$4,800 to the ranch. Minus your $4,000 deposit, balance due is ~$800. Butcher: ~750 lbs dressed × $0.85 + $100 = ~$738. All-in: ~$5,538.

Half cow example: ~600 lbs live = ~$2,400 to the ranch. Minus your $2,000 deposit, balance due is ~$400. Butcher: ~375 lbs dressed × $0.85 + $100 = ~$419. All-in: ~$2,819.

Final cost depends on actual live weight at processing. The numbers above are typical estimates. You can toggle between whole and half scenarios in the Billing Breakdown section above.

We are proudly 100% pasture-raised without added growth hormones. Our cattle eat only fresh grass and forage throughout their entire lives, never grain-finished in a feedlot.

We are an official Virginia's Finest™ participant, meaning our beef meets the highest quality standards set by the Commonwealth of Virginia for agricultural products.

While we are not USDA Certified Organic (a separate, costly certification process), our practices go beyond most organic requirements: no synthetic hormones, no sub-therapeutic antibiotics, and full transparency on every animal treated.

Most beef labeled 'grass-fed' is actually grain-finished in a feedlot for the last 90 to 150 days of its life, which changes the fat composition and flavor significantly. At Dunn Right Ranch LLC, our cattle are 100% grass-fed AND grass-finished and eat only pasture grass throughout their entire lives.

This results in higher concentrations of Omega-3 fatty acids, Vitamin E, and CLA (conjugated linoleic acid), and produces a richer, more complex flavor than commercial beef.

Dry-aging is a controlled process where beef hangs in a temperature- and humidity-regulated environment for an extended period after processing. During this time, natural enzymes break down the muscle fibers, resulting in beef that is significantly more tender and develops a deeper, more concentrated flavor than fresh-cut meat.

Most commercially sold beef is wet-aged in a vacuum bag for 7 to 10 days purely for logistical reasons, it's faster and cheaper. Our beef is dry-aged for 14 to 21 days at K&S Meats in Victoria, VA before it's cut and packaged to your specifications. This is one of the reasons your beef takes approximately 4 weeks from processing to pickup, and one of the reasons it tastes the way it does.

VDACS stands for the Virginia Department of Agriculture and Consumer Services. All of our beef is processed under VDACS inspection through their Office of Meat and Poultry Services, which ensures our facility and processing meet rigorous state-level safety and quality standards.

VDACS inspection is a state-level certification, equivalent in rigor to USDA inspection for in-state sales, but authorized for sale within the Commonwealth of Virginia only. This means we legally cannot ship beef across state lines or sell into Washington D.C., Maryland, or other states. All orders are pick-up only: at our farm in Amelia Court House, VA or at K&S Meats in Victoria, VA.

As a Virginia's Finest™ participant, our beef also meets the Commonwealth's highest standards for locally produced agricultural products.

Preparation takes approximately 4 weeks from the time your animal is processed. This allows for our signature 14 to 21 day dry-aging process, plus custom butchering and vacuum-sealing to your cut sheet specifications at K&S Meats in Victoria, VA.

We'll provide an estimated pickup window when you reserve, and keep you updated as your order progresses. Pickup is at our farm in Amelia Court House, VA or directly from K&S Meats in Victoria, VA.

Currently, we are pick-up only. You can collect your order at our farm in Amelia Court House, VA or at K&S Meats in Victoria, VA. We'll coordinate which location works best for you after your reservation is confirmed.

Because our beef is inspected by the Virginia Department of Agriculture and Consumer Services (VDACS) Office of Meat and Poultry Services, it is legally permitted for sale within the Commonwealth of Virginia only. We cannot ship or sell across state lines into Washington D.C., Maryland, or other states.

A half cow share requires 8 to 10 cubic feet of freezer space. A standard standalone chest or upright freezer handles this comfortably. A whole cow share requires 16 to 20 cubic feet, a dedicated chest freezer is strongly recommended.

A 20 cu ft chest freezer can be purchased for $300 to $500 at most hardware stores. At the price per pound you're paying for Akaushi, Angus, and South Poll beef, it pays for itself immediately.

Absolutely, and we encourage it. We have nothing to hide. Farm visits are available by appointment Monday through Friday. Call us at 804-586-9321 (6 to 9pm EST) or use our contact form to schedule.

You'll see the pastures, meet the animals, and come away with a much deeper appreciation for what you're investing in. Transparency is one of our core values.

A whole cow share includes every premium cut the animal has to offer: steaks (ribeye, sirloin, T-bone, filet mignon), roasts (chuck, rump, round), ground beef, stew meat, brisket, short ribs, offal (liver, heart, tongue, kidneys, optional), and bones for broth.

A half cow contains all the same categories at approximately half the quantity. You can substitute cuts you don't want for extra ground beef, just discuss it with our butcher at K&S Meats when you submit your cut sheet.

Grass-fed beef is leaner than grain-fed and cooks roughly 30% faster, so a few small adjustments make a big difference. Cook at medium heat rather than high, and pull steaks at 130°F for perfect medium-rare. Rest steaks 5 to 8 minutes before cutting to let juices redistribute.

Always thaw overnight in the refrigerator. Never refreeze previously thawed meat. Let meat reach room temperature 30 minutes before cooking. A small amount of butter or quality oil compensates for the lower fat content. Properly vacuum-sealed and stored at 0°F, your beef maintains peak quality for 12 to 18 months.

Ready to Secure Your 2026 Supply?

Reserve your whole or half cow share today. A down payment secures your animal and locks in your custom cut preferences.

Get in Touch

Contact Us

Questions, orders, farm visits. We'd love to hear from you.

Reach Us Directly

Let's Talk

Location

Amelia County, Virginia
Farm visits by appointment

Phone

804-586-9321
Mon–Fri, 6:00pm – 9:00pm EST
Outside hours? Leave a message and we'll call back.

Online Orders

Order beef directly through our Square storefront, or contact us to discuss whole/half cow shares and custom processing.

Farm Visits

We have nothing to hide. We welcome visitors. Contact us to schedule time on the farm and meet the herd.

Dunn Right Ranch LLC pasture at golden hour — Amelia County, Virginia

Send Us a Message

We strive to respond to all inquiries within 24–48 hours.